Psychologické poradenství pro děti a rodinu
Jmenuji se Denisa Hromková a vystudovala jsem jednooborovou magisterskou psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Absolvovala jsem kurzy Kompletní krizové intervence, Terapie pískovištěm, aktuálně jsem frekventantkou výcviku Terapie hrou.
Jsem matkou dvou dětí, takže sama vím, jak náročná tato úloha rodiče může být.
Nabízím psychologické poradenství pro děti od 3 do 11 let a jejich rodiny ve Vyškově v soukromé praxi na adrese Puškinova 409.
Poradenství probíhá bez výstupní zprávy v podobě diagnózy pro různé instituce.
Jak probíhá práce s dítětem
Rodinná konzultace
Rodinná konzultace předchází každé samostatné práci s dítětem. Je důležité se nejprve sejít ideálně s oběma rodiči dítěte a probrat co Vás ohledně dítěte trápí.
Sezení se samotnými rodiči se opakuje po každých 5 sezeních s dítětem, abychom probrali pokroky, které u dítěte nastaly během trvání terapie. Je vhodné, aby rodiče aktivně na nápravě spolupracovali a dítě motivovali a podporovali.
Dětské poradenství
Samotná terapie hrou je nedirektivní práce s dítětem. Ze začátku budeme jeden druhého poznávat a navazovat pocit bezpečného a důvěrného vztahu. Děti většinou nedokáží formulovat své problémy stejně jako dospělí jedinci slovy. Vyjadřují se pomocí hry, díky které si zpracovávají své negativní zážitky, těžkosti, ale i příjemné zážitky. Zkouší si díky ní nové vzorce chování, zkoumají svá vnitřní přání a budují si vztah k okolí. Hra pro děti funguje stejně, jako pro nás používání slov. Pokud terapeut dítě nehodnotí a poskytuje mu bezpečné prostředí, dítě si může dovolit naplno projevit svoje pocity a i jen díky tomu se začít cítit lépe. Je na dítěti, jakou zvolí aktivitu, jak si budeme během sezení hrát / povídat. Nikdy dítěti nevnucuji během sezení své názory a rady, funguji spíše jako takový průvodce vnitřním nitrem, nevědomím dítěte. Tato forma terapie je vhodná pro děti od 3 do 11 let.
Děti u mě najdou hračky pro vybití agresivity, hračky vhodné pro tvořivé vyjádření, hračky z reálného života, figurky pro práci s pískovištěm atd.
Každé dítě je originál, proto není možné dopředu říci, kolik bude potřeba sezení. Ideální je absolvovat minimálně 10 sezení dítěte, aby se symptomy zmírnily nebo vymizely.
Často kladené otázky
Co říci dítěti před zahájením terapie?
v závislosti na věku a zralosti dítěte můžete říct, že se půjde setkat s paní, která si s dětmi hraje, povídá a pomáhá jim, pokud se jim v něčem nedaří nebo je něco trápí. Můžete jim navrhnout třeba i to, že můžou mluvit o tom, o čem doma nechtějí. Důležité je být k dítěti upřímní a nelhat o důvodech návštěvy, terapií dítěti nehrozit, nestrašit ho, nevyhrožovat atd. Nepoužívejte věty typu "abys přestal zlobit", "aby ses více učil"...
Může být rodič na terapii dítěte přítomný?
Dítě by na terapii mělo být samo bez rodičů. Doporučuji, abyste dítě předem ubezpečili, že mu u mě nic škaredého nehrozí, že si budeme pouze hrát, aby se za mnou těšilo a nebálo se. Ubezpečte ho, že budete celou dobu čekat hned za dveřmi v čekárně a kdykoliv za vámi může odběhnout, nikdo ho u mě nebude držet násilím. Dítě musí vědět, že je u mě dobrovolně a kdykoliv může odejít. V případě úzkostnějších dětí je možné, aby rodič byl ze začátku v místnosti přítomen, ale měl by se sám snažit, aby to trvalo co nejkratší možnou dobu a neměl by se k dění v místnosti jakkoliv vyjadřovat.
Co říci po terapii?
Přivítejte dítě a zkuste se vyhnout vyzvídání. A už vůbec nepoužívejte otázky typu: "Nezlobil/a jsi?" Dejte dítěti prostor a nechte na něm, jestli vám bude chtít vyprávět.
Jak dlouho sezení trvá?
Sezení s rodiči trvá 60 min. Po domluvě lze prodloužit až na 120 min.
Individuální terapie a terapie hrou s dítětem trvá 45 min. Lze zkrátit, pokud je dítě unavené, nenaladěné nebo samo si přeje terapii ukončit dříve.
S čím mi můžete pomoci?
U dětí: Stavy úzkosti, strachu, smutku, agrese, problémy ve škole, doma, mezi vrstevníky, poruchy chování, psychosomatické problémy, pomoc při krizové a po traumatizující události.
Pomoc rodinám zlepšit vzájemné vztahy a více porozumět jeden druhému.
Jak a kdy ukončit terapii?
Terapii s dítětem není dobré ukončovat předčasně, dokud dítě nemá zpracovaná svá niterná témata. Ukončení terapie je nutné dítěti ohlásit a postupovat pomalu více sezeními, aby nedošlo k narušení pocitu bezpečí u dítěte a nebylo náhlé ukončení pro dítě samotné traumatem.
Bližší informace
Při práci s klienty se řídím etickým kodexem, upravujícím hlavně mlčenlivost, důvěrnost získaných informací a základní etiku práce.
Objednání:
Na psychologickou konzultaci je nutné se objednat dopředu. Přes kontaktní formulář nebo e-mail mi krátce popište, co doma aktuálně zažíváte a přejete si na konzultaci probrat. Já Vám co nejdřív zavolám, abychom si promluvili o tom, jak Vám můžu pomoci a nastavili společná očekávání.
Sezení je možné bez finanční náhrady telefonicky zrušit nejpozději den předem před jeho konáním. Pokud klient nedodrží tuto lhůtu, musí domluvené terapeutické sezení uhradit na následujícím sezení. Toto pravidlo je aplikováno ve smyslu rezervace mého pracovního času, který by byl případně poskytnut jinému klientovi. V případě, že se klient dostaví na sezení později, čas ukončení zůstává zachován a klient uhradí plnou částku.
Úhrada platby:
Platba probíhá v hotovosti vždy po ukončení sezení nebo převodem na účet (QR kódem).
Poradenství probíhá bez výstupní zprávy v podobě diagnózy pro různé instituce. Psychodiagnostické zprávy spadají pod speciální pracoviště, jako jsou pedagogicko psychologické poradny.
Ceník od 1.1.2025
Objednejte si termín
Kontakt
IČO: 13956663
e-mail: objednani@psycholog-hromkova.cz
Tel.: 704 012 704